English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
Üyelik Girişi
Videolar
SOSYAL AĞ
Sosyal Ağlarda 
 
Site Haritası
Takvim
ABD İle ÇİN Arasında Hava Sahası Gerilimi

ABD ile Çin arasında hava sahası gerilimi

Çin'in yeni ilan ettiği "hava savunma bölgesi" üzerindeki gerilim sürüyor. ABD'nin, B-52 bombardıman uçaklarının yeni hava savunma kurallarına meydan okuyarak tartışmalı Doğu Çin Denizi semalarında uçması büyük gerginliğe yol açtı.

Yrd. Doç. Dr. Barış Adıbelli, ABD ve Çin arasında yaşanan hava sahası gerginliğini TRT Türk Artı'ya değerlendirdi.

1385654643_adibelli.jpg

'ABD bölgede varlığını hissettirecek'

Yrd. Doç. Dr. Adıbelli, ''Her şeyden önce Asya Pasifik bölgesinde ABD ile Çin arasında bir hâkimiyet mücadelesi yaşanıyor. Obama’nın  tekrar başkanlığa seçilmesiyle Amerikan dış politikasının ağırlık merkezi de Avrupa’dan Asya Pasifik bölgesine kaydı. Obama yeni dönemde Amerikan dış politikasının temel önceliğinin Asya Pasifik bölgesi olacağını açıklayarak, ABD’nin bir Pasifik ülkesi olarak bölgede varlığını hissettireceğinin altını çizdi. Bu aşamadan itibaren ABD, Asya Pasifik bölgesinde Çin’e karşı yerel müttefikleri olan Japonya ve Güney Kore ile yeni bir yol haritası belirledi ve bölgedeki askeri gücünü artırmaya başladı'' dedi. 

'Çin füze savunma sistemini güvenliğine karşı tehdit olarak görüyor'

NATO’nun kuracağı  Füze Savunma sisteminin Doğu Asya ayağını Japonya’ya kurma konusunda geçen yıl Tokyo ile anlaşma imzaladığına dikkat çeken Adıbelli, ''Çin bu füze savunma sistemini  kendi güvenliğine karşı bir tehdit olarak görüyor.  Bunun yanında Doğu Çin Denizinde bulunan ve kime ait olduğu tartışmalı olan adalar sorunu Japonya ile Çin arasında ciddi bir gerginliğe neden oldu. Bu tartışma aslında uzun yıllardan beri sürmekte olan ve herhangi bir sonuca ulaşamamış bir konu'' şeklinde konuştu.

1385641621_abd-cin.jpg2.jpg

Adıbelli, ''Tüm bu gelişmelerin sonucunda Çin egemenliği tartışmalı olan bu adaların üzerinde hava savunma bölgesi oluşturarak  bir oldu bitti ile  fiili olarak adalar üzerinde Çin egemenliğini ilan ve ihdas etmiş oldu. Bu aşamadan itibaren bu adalar üzerinde geçecek olan uçaklar milliyetleri ve rotaları konusunda Çin’e bildirimde bulunmak zorunda kalacaklar. Şu an hali hazırda Japon Hava Yolları da dahil olmak üzere birçok havayolu uçakları bu adalar üzerinde geçerken Çin’e bildirimde bulunmaya başlamışlardır. Böylece  bildirimde bulunan bu uçakların ait oldukları ülkeler de fiili olarak bu adalar üzerinde Çin hâkimiyetini tanımış oldular'' dedi.

'Çin, ABD'ye meydan okudu'

Çin'in dış politikasının uzun yıllar boyunca  ılımlı, uzlaşmacı ve barışsever nitelikleriyle tanındığını söyleyen Adıbelli, ''bölgesinde hiçbir zaman kışkırtıcı bir eylemde bulunmayan  Pekin’in bu attığı adım Washington’da büyük bir şok etkisi yarattı. Zira Çin’in tek taraflı bir oldu bitti ile adalar üzerinde egemenliğini ilan etmesi ABD için kabul edilemez ve kışkırtıcı bir eylem olarak değerlendirildi. Açıkça Çin’in bu adımı ABD’de bir meydan okuma olarak yorumlandı ve Çin’in bu adımını ABD tanımadığını belirtmek için de bölgeye iki bombardıman uçağını gönderdi'' dedi.

Senkaku adaları

ABD'nin bombardıman uçaklarını Çin hava sahasında uçurmasının ne anlama geldiğini anlatan Adıbelli, ''Amerikan uçaklarının adalar üzerinde uçarken Çin’e bildirimde bulunmaması ve Washington’un adalardan Japonların verdiği isim olan “Senkaku adaları” olarak bahsetmesi açıkça Çin’in bu eylemini tanımadığını  ve  adaların Japonya’ya ait olduğunu öne süren teze yakın durduğu mesajını vermiştir'' dedi.

'Kuzey Kore ve Çin açıkça Japonya’yı tehdit eder bir konuma gelmiştir'

Japonya’nın bu gelişmelere tepkisinin sert olduğunu belirten Adıbelli konuşmasını şöyle sürdrüdü: 

''Japonya’da görevde bulunan ve milliyetçi kişiliği ve politikalarıyla tanınan Şinzo Abe’nin öteden beri Japonya’da ulusal ordunun kurulmasını yasaklayan anayasanın 9.maddesinin değiştirilmesi ısrarı yeni bir anlam kazanmıştır. Bölgede Kuzey Kore ve Çin açıkça Japonya’yı tehdit eder bir konuma gelmiştir. Bu da muhtemel olarak Japonya’nın güçlü bir ordu kurması ve silahlanması için iyi bir fırsat olacaktır. ABD de büyük ihtimalle Japonya’ya Çin’i dengelemesi için bu yönde destek verecektir. En azından son yaşanan gelişmeler bunu gösterecektir.''

Rusya'nın tavrı

Kuşkusuz bu gerginlikte en çok merak edilen husus Rusya’nın tavrının ne olacağıdır diyen Adıbelli, ''Rusya son yıllarda Japonya ile ciddi manada siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmiş durumda. Benzer şekilde Çin ile de geçmişten gelen bir stratejik ortaklığı bulunmaktadır. Ayrıca Pasifik bölgesinin istikrarının sıklıkla vurgulamaktadır. Bu krizde ise Rusya tarafsız kalarak taraflara itidal çağrısında bulunabilir; hatta iki ülke arasında  belki de arabuluculuk dahi yapabilir'' dedi.

Savaş uçakları aracılığıyla müdahale edeceğini  açıkça ilan etmiştir

Son olarak Çin'in sözünü ettiği hava savunması önlemlerini anlatan Adıbelli, ''Çin tarafı ise adalar üzerinde ilan ettiği hava savunma bölgesinden geçerken bildirimde bulunmayan uçakları tanımlanamamış, kimliği belli olmayan hava araçları vasfında değerlendirerek, olası bir tehdit prosedürünü uygulayarak hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları aracılığıyla müdahale edeceğini  açıkça ilan etmiştir'' diye konuştu.

Derleyen: Ali Yusuf Arzu
kaynak :http://www.trtturk.com.tr/haber/abd-ile-cin-arasinda-hava-sahasi-gerilimi.html
  
3278 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret28224