English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
Üyelik Girişi
Videolar
SOSYAL AĞ
Sosyal Ağlarda 
 
Site Haritası
Takvim
Arap Baharı Irak’a ulaştı

Arap Baharı Irak’a ulaştı
Barış Adıbelli

Son günlerde Irak’ta yaşanan gelişmeler dikkat çekicidir El Kaide örgütünün özellikle Ramadi ve Felluce kasabalarını ele geçirmesi ve burada bir Sünni kurtarılmış bölge ilan edilmesi uzun süreden beri Ortadoğu bölgesinde süren Arap Baharı sürecinin Irak’a da sıçramış olduğunu göstermiştir Arap Bahar’ının başladığı süreçten  itibaren Irak ta da şii Maliki yönetimi Sünnilere karşı ayrılıkçı ve dışlayıcı bir politika takip etmeye başlamıştır. Bu süreç içerisinde cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi teröre destek vermekle suçlanmış  ve idamla yargılanmıştır. Bu dönem içerisinde Haşimi Türkiye’ye sığınmış ve  halen Türkiye’de bulunmaktadır. Irak’ta yaşanan  son gelişmelerden dolayı Haşimi Irak’taki Sünnilere destek amacıyla cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevinden de istifa etmiş durumdadır.

Her ne kadar Irak’ta cumhurbaşkanı Sünni olsa da Irak genelinde nüfus yoğunluğunun şii olması ve özellikle İran gibi bir şii devletinin Irak’taki şiileri lojistik, politik ve ideolojik anlamında destekliyor olması ve özellikle de Kum kentinde yetiştirilen Iraklı şii din adamlarının Irak toplumundaki etkinliği de dikkatten kaçmamalıdır. Bu din adamlarını İran lehine yaptıkları propaganda ve telkinler Irak’taki süreci daha da çıkılmaz bir hale getirmiştir. Tüm bu süreç içeresinde işgalci olan ABD’nin Irak’tan çekiliyor olması Irak’taki güvenlik boşluğunu daha da artırmıştır.  Kuşkusuz,  Sünnilere karşı girişilen bu eylemler ve bu politik baskılar El kaide gibi bir terör örgütünü de harekete geçirmiştir.  Özellikle,  Suriye’de Esad rejimine karşı büyük bir direniş gösteren El Kaide örgütü yeniden Ortadoğu bölgesinde ve asli coğrafyası olan Ortadoğu bölgesinde yeniden ayağa kalkması bir başka deyişle yeniden dirilmesi ve buna bağlı olarak Ortadoğu’da öteden beri bir ideolojik hareket olarak devam eden ve model olan İhvan hareketi Mısır’da göstermiş olduğu  başarısız tutum ve eylem nedeniyle tasfiye edilmesi  Ortadoğu toplumlarını hızla El Kaide gibi radikal bir örgüte doğru yönelmelerine neden olmuştur.

Sadece Sünnilerin radikal bir örgüte yönelmesi değil aynı zamanda bölgede İran bir şii hilali kurma peşinde koşarken Ruhani’nin cumhurbaşkanı olmasıyla ABD ile ilişkiler de normalleşme sinyali vermeye başladı. Dahası İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran’ı düşmana olarak görmediklerini açıkladı. Bu gelişmeler de aslında ABD’nin Ortadoğu bölgesinde uzun süreden beri takip ettiği Sünni İslam anlayışı üzerine kurulu olan bir İslami modelin fiyaskoyla sonuçlandığını gösteriyordu. Ancak ABD yine de İslam projesinden  vazgeçmemiştir.  Göründüğü üzere ABD, şii projesi ile yola devam etmek istemektedir her şeye rağmen kontrol altına alınmış bir İslam dünyası kendi kaderine terkedilmiş bir İslam dünyasından daha iyidir. ABD’nin Asya pasifik bölgesine yönelmesi ve giderek Ortadoğu ve Avrupa politikasının uzaklaşıyor olması bir şekilde Ortadoğu bölgesini istikrarlı ve kendi kontrolünde bir güç merkezine bırakmak gerekli olmuştur. Sonuç olarak Arap Baharı süreci Irak’a da sirayet etmiş ve farklı bir boyutta yaşanır hale gelmiştir.
  
2763 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret30001