English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
Üyelik Girişi
Videolar
SOSYAL AĞ
Sosyal Ağlarda 
 
Site Haritası
Takvim

ANASAYFA 


 
Ukrayna Savaşı hız kesmeden devam ediyor. Sahada çatışmalar devam ederken uluslararası toplumda da tartışmalar bir o kadar hızlı ve hararetli bir şekilde sürüyor. Geçtiğimiz Cuma günü ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki saat süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Görüşme talebi Biden’dan geldi. Özetle, Biden, Xi’den tarihin doğru tarafında durmalarını isteyerek Ukrayna'daki savaşta Rusya'yı desteklemekten vazgeçmelerini ve Batı ile birlikte barış adına hareket etmelerini istedi. Çin’in, Rusya'ya ekonomik ve askeri destek vermesi halinde bunun Çin’e ağır sonuçları ve bedeli olacağını Xi Jinping’e söyledi. Xi Jinping de Çin'in isteyeceği son şeyin savaş ve çatışma olduğunu, Çin'in her zaman barış ve istikrardan yana olduğunu, bunun hem Çin'in tarihi gelenekleri hem de dış politikasının temel bir unsuru olduğunu söyleyerek, Çin'in mevcut politikasında geri adım atmayacağının mesajını verdi.
Gara’da terör örgütü PKK’nin şehit ettiği 13 vatandaşımızın acısı ve ABD’nin eğere ve teyide bağlı başsağlığı mesajının öfkesi halen taze iken, ABD’nin bölgeye yönelik politikaları halen belirsizliğini korumaktadır. Biden’ın yemin ederek göreve başlamasından yaklaşık bir ay geçmesine rağmen Biden yönetiminin ABD’nin küresel ve bölgesel politikalarında dikkate değer hiçbir değişiklik yapamaması; hatta bu yönde somut bir niyet dahi gösterememesi, dünyayı endişelendiriyor.
ABD’de yaşananlar dünya ve ülkemiz gündemini işgal etmiş durumda. ABD’nin mevcut görevde başkanı Trump şu anda ABD’de neredeyse “halk düşmanı” ilan edilmiş durumda. Öyle ki Facebook ve Twitter bile Trump’ın görev süresi bitene kadar hesaplarını dondurdu. Zaten Trump, Amerikan medyasıyla başından beri kanlı bıçaklı olması nedeniyle bugün medya da karşısında. Amerikan medyası Trump’ın derhal görevden alınması yönünde kampanya başlatmış durumda
Dün ABD’nin başkenti Washington’da yaşananlar her halde uzun bir zaman zihinlerden çıkmayacak. Dün yaşananlar, politik anlamda ABD'nin 11 Eylül'ü olarak tarihe geçti. Görevdeki bir Başkan Kongre’ye, seçim sonuçlarına, seçilmiş Başkana, Amerikan halkına ve demokrasiye meydan okudu. “Demokrasinin kalbi, kıblesi” olarak adlandırılan Kongre binası işgal edildi, yağmalandı ve aşağılandı.
Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’da tarihi günler yaşandı. Karabağ Zaferi münasebetiyle düzenlenen geçit töreni için 44 gün süren vatan savaşında şehit olan Azerbaycan askerlerinin sayısı kadar Türk Askeri geçit törenine katılmak için Bakü’ye geldi. 100 yıl sonra bir kez daha Türk askeri bir zafer münasebetiyle Bakü caddelerindeydi. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kafkasya’da yeni bir dönemin başladığına vurguda bulundu.
 1 
manşetler

Türk ve Dünya Tarihinde Yaşanan Olaylar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret24276